سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

استان اردبیل در اجرای طرح‌های آبخیزداری رتبه دوم کشور شد - خبر

 

 

استان اردبیل در اجرای طرح‌های آبخیزداری رتبه دوم کشور شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: امسال این استان رتبه دوم کشور در اجرای طرح‌های آبخیزداری را به خود اختصاص داد.

استان اردبیل در اجرای طرح‌های آبخیزداری رتبه دوم کشور شد

شهامت هدایت افزود: سقف اعتبارات آبخیزداری امسال این استان بطور قابل توجهی  نسبت به سال گذشته افزایش یافته و ۱۰۰ درصد اعتبارات اختصاص یافته از محل اعتبارت صندوق توسعه ملی کشور مربوط به اجرای این طرح‌ها در استان جذب شده وهمچنین میزان طرح‌های اجرا شده نیز نسبت به سال قبل ۲ برابر شده است.

وی اظهار داشت: اعتبارات اختصاص یافته به بخش آبخیزداری این استان در سال جاری ۳۲۰ میلیارد ریال است که در طول ۱۰ ماه امسال ۲۷۰ میلیارد ریال از آن برای اجرای طرح‌های ابخیزداری در سطح ۲۶ حوزه آبخیز استان اردبیل و با اجرای ۷۰ بند سنگی و ملاتی هزینه شده و مابقی اعتبارات نیز در حال هزینه است .

وی با بیان اینکه برای جذب ۱۰۰ درصدی اعتبارات تلاش زیادی در طول سال جاری صورت گرفته است  افزود: با توجه به نقش اجرای پروژه‌های آبخیزداری در جلوگیری از فرسایش خاک، وقوع سیلاب، کاهش منابع آب زیرزمینی و هدررفت سرمایه‌های ملی، اجرای هرپروژه آبخیرداری در استان منجر به افزایش سطح آب‌های زیر زمینی و پیشگیری از فرسایش خاک و اراضی مستعد کشاورزی خواهد شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل با اشاره به اجرای طرح‌های آبخیزداری در ۱۱ حوزه استان در سال گذشته گفت: وقوع سیلاب‌های اوایل امسال در کشور ضرورت اجرای این طرح‌ها را بیش از گذشته کرده و باید این موضوع بسیار جدی گرفته شود.

هدایت افزود: آبخیزداری مهم‌ترین راهکار برای مقابله با خشکسالی است و فراهم کردن زمینه رونق تولید، توسعه اقتصادی و اجتماعی، کنترل روان آب‌ها و تقویت سطح آب سفره‌های زیرزمینی از مزیت‌های اجرای طرح‌های آبخیزداری محسوب می‌شود.

وی گفت: از مهم ترین خطراتی که استان را به دلیل بی‌توجهی به حوزه آبخیزداری تهدید می‌کند از بین رفتن غنای خاک در بخش زراعت و باغ است که می‌تواند بازدهی در این بخش را با چالش روبرو کند و می توان با اجرای طرح‌های آبخیزداری از این چالش‌ها و مخاطره‌ها نیز جلوگیری کرد.

وی ادامه داد: طرح ملی  توسعه فضای سبز  امسال در سطح ۲۱۰ هکتار و با مشارکت مردم ،دستگاه‌های اجرایی و جوامع محلی اجرا و ادامه طرح نیز در طول سال جاری به ویژه روز درختکاری در اسفند ماه امسال با توزیع ۲ میلیون نهال صنوبر رایگان در بین مردم اجرا خواهد شد .

صادق پور محمد، رییساداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال نیز گفت: در حالی که سال گذشته  تنها ۲ میلیارد ریال اعتبار از محل اعتبارات استانی به اجرای پروژه های آبخیزداری  این شهرستان تخصیص یافته بود امسال بالغ بر ۳۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه  برای اجرای این پروژه ها هزینه شد.

وی تشریح کرد: از جمله طرح های فوق العاده اجرا شده آبخیزداری استان اردبیل طرح آبخیزداری روستای نمهیل در کنار رودخانه قزل اوزن شهرستان خلخال  است که کار مطالعه واجرای آن در مهلت کمتر از یک ماه توسط اداره منابع طبیعی اجرا شد.