سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

استاندار اردبیل: راه آهن اردبیل مشکل اعتبار ندارد - خبر

 

 

استاندار اردبیل: راه آهن اردبیل مشکل اعتبار ندارد

استاندار اردبیل در بازدید از طرح راه آهن اردبیل - میانه گفت: با تامین منابع مالی مورد نیاز این طرح دهه فجر سال 99 به بهره برداری خواهد رسید.

استاندار اردبیل: راه آهن اردبیل مشکل اعتبار ندارد

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، بهنامجو افزود: برای تکمیل خط آهن اردبیل - میانه 550 میلیارد تومان از منابع دولتی اختصاص یافته که طی سه سال تزریق خواهد شد و علاوه بر آن برای جبران کسری اعتبارات این طرح 750 میلیارد تومان هم به صورت فاینانس داخلی توسط بانک ملی ایران تعهد شده و قسط اول آن نیز اخیرا پرداخت شده است.
او افزود: با این منابع راه آهن اردبیل - میانه مشکل اعتبار ندارد و اکنون ده پیمانکار در این راه 180 کیلومتری مستقر شده اند و با تمام توان کار را آغاز کرده اند.
استاندار همچنین از موافقت برای ساخت راه آهن اردبیل پارس آباد برای اتصال به خط آهن آسیای میانه اشاره کرد و گفت: به زودی قرارداد مطالعه این طرح منعقد و بلافاصله پیگیر منابع مالی آن خواهیم شد.
بهنامجو تصریح کرد: با توجه به اهمیت اتصال به خط آهن آسیای میانه تلاش خواهیم کرد این طرح همزمان با راه آهن اردبیل - میانه ساخته شود تا این اتصال به تاخیر نیافتد.
معاون ساخت و توسعه راه آهن شرکت ساخت و توسعه زیربنای حمل و نقل کشور هم که در این بازدید حضور داشت با اشاره به اینکه اکنون سه هزار و 300 کیلومتر راه آهن در کشور ساخته می شود گفت: راه آهن اردبیل - میانه به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و توپوگرافی و حجم خاکبرداری و ابنیه منحصر به فرد است گفت: این راه 64 تونل به طول 24 کیلو متر و ده ها دهنه پل به طول چهل کیلومتر دارد.
خطیبی افزود: بلند ترین پل ریلی کشور هم در با 75 متر ارتفاع در این مسیر قرار دارد.
او همچنین پیشرفت فیزیکی مرحله زیر ساخت راه آهن اردبیل - میانه را 70 درصد اعلام کردند و گفت: با توجه به تزریق منابع مالی مناسب و هماهنگی با پیمانکاران, زیرسازی این طرح تا شهریور سال اینده پایان تکمیل و سپس بلافاصله روسازی و ریل گذاری آن آغاز خواهد شد.