سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

استاندارد بخاری‌های نفت سوز و گاز سوز اجباری است - خبر

 

 

استاندارد بخاری‌های نفت سوز و گاز سوز اجباری است

مدیر کل استاندارد استان اردبیل گفت: به منظور پیشگیری از بروز حوادث ناگوار، باید در هنگام خرید وسایل گازسوز، به نشان استاندارد توجه شود.

استاندارد بخاری‌های نفت سوز و گاز سوز اجباری است
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، هاشم علایی، مدیر کل استاندارد استان اردبیل گفت: با توجه به فرا رسیدن فصل سرما و استفاده مردم از وسایل گرمازای گازسوز، استفاده از وسایل گاز سوز دارای نشان استاندارد و رعایت نکات ایمنی جهت پیشگیری از حوادث احتمالی ضروری است.
 
او با اشاره به اینکه استاندارد بخاری‌های نفت سوز و گاز سوز اجباری بوده، افزود: بخاری‌های گازسوز بایستی مجهز به سنسور حساس به کاهش اکسیژن ODS (وسیله‌ای است که اگر اکسیژن اتاق به کمتر از ۱۸ درصد برسد بخاری را خاموش کند) و سنسور حرارتی (وسیله‌ای که اگر به دلایلی مانند مسدود بودن مسیر دودکش، محصولات احتراق به درون اتاق برگردد، بخاری را خاموش می‌کند) باشد.
 
مدیر کل استاندارد استان اردبیل گفت: استفاده از بخاری‌های بدون دودکش در محل‌های بسته و کوچک مانند اتاق خواب، حمام و مکان‌هایی که دارای تهویه مناسب نیستند، منجر به بروز حوادث ناگوار می‌شود.
 
علایی بیان کرد: شیلنگ‌های لاستیکی که به عنوان رابط لوله کشی گاز شهری به وسایل گازسوز مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز باید دارای نشان استاندارد باشند.
 
او تصریح کرد: رعایت کلیه موارد ایمنی از جمله کنترل و بررسی کانال دودکش و کلاهک دودکش در انتهای کانال، از نظر باز بودن کانال جهت خروج گاز‌های احتراق، الزامی است.
 
مدیر کل استاندارد استان اردبیل بیان کرد: به منظور جلوگیری از استفاده بخاری‌های نفت سوز و وسایل گازسوز غیر استاندارد در مدارس، مکاتباتی با اداره کل آموزش و پرورش استان و نوسازی مدارس صورت گرفته تا از بخاری‌های استاندارد مجهز به سنسور حساس به کاهش اکسیژن و سنسور حرارتی در مدارس استان استفاده کنند.
 
علایی در ادامه افزود: اداره کل استاندارد اردبیل از محل اعتبارات طرح طا‌ها (طرح اجرای هماهنگ استاندارد) نسبت به خرید بخاری‌های تولیدی استاندارد از مراکز توزیع و فروش اقدام کرده و بخاری‌های خریداری شده، توسط آزمایشگاه‌های همکار تائیدصلاحیت شده، مورد آزمایش قرار می گیرد.
 
او از عموم همشهریان خواست در راستای حفظ سلامتی و ایمنی مصرف کنندگان در صورت مشاهده هرگونه کالای غیر استاندارد با شماره تلفن گویای ۱۵۱۷ یا شماره تلفن‌های ۸-۳۳۷۴۱۱۵۶ به اداره کل استاندارد اردبیل اطلاع رسانی کنند.