رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸

آسان سازی ازدواج و الزامات آن - خبر

 

 

آسان سازی ازدواج و الزامات آن

اول ذی الحجه سالروز ازدواج حضرت علی(ع) با حضرت فاطمه (س) به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است. سادگی مراسم ازدواج این دو بزرگوار و همکاری ، نیکی و تقویی که در زندگی مشترک این دو بزرگوار جاری بود الگویی برای همه نسل هاست.

 

 آسان سازی ازدواج و الزامات آن  آسان سازی ازدواج و الزامات آن  آسان سازی ازدواج و الزامات آن  آسان سازی ازدواج و الزامات آن

 

میل به ازدواج و تشکیل زندگی مشترک یکی از مهمترین نیازهای فردی و اجتماعی انسان است . انسانها با ازدواج علاوه بر بقای نسل به نیازهای روحی خود از قبیل حس تعلق و همبستگی به نهاد خانواده پاسخ می دهند. تشکیل خانواده همچنین دستیابی انسان به آرامش و تعادل روحی و روانی را آسان تر و راه تعالی معنوی را هموار می کند.
اگرچه به دلایل مختلف فرهنگی و اقتصادی، نسبت به دهه های گذشته سن ازدواج در کشور و استان اردبیل بالاتر رفته است با این وجود استان اردبیل هنوز در آمار ثبت ازدواج در ردیف استانهای اول کشور قرار دارد با این حال می توان شرایط بهتری را برای ازدواج جوانان فراهم کرد.

از آنجا که برخی مشکلات جوانان صرفا با توصیه، دستور یا سخنرانی قابل حل نیست، مسئولان برای تشویق جوانان به ازدواج باید قبل از هر چیز به فکر حل مشکل اشتغال جوانان باشند.

در عین حال خانواده ها باید توجه داشته باشند که در کنار کمبود برخی امکانات ، مشکلات خودساخته ای مانند تجملگرایی و رسوم غیرضرری به سد راه ازدواج جوانان تبدیل شده است. رسم و رسوم هایی که نه تنها فایده ای به حال جوانان نداشته است بلکه تنها دغدغه های فکری و مالی عروس و داماد و خانواده آنها را افزایش داده و گاهی باعث ایجاد اختلافات بی مورد شده است.

به عنوان مثال برگزاری مراسم عروسی با مهریه بالا وهزینه های بسیار هنگفت در تالارهای گران قیمت و چه فایده ای می تواند داشته باشد؟ در حالی که در روایات اسلامی به ازدواج آسان بسیار تاکید و سفارش شده است.یا اصرار بر خرید وسایلی که در نبود آنها هم زندگی شروع مشترک امکان پذیر است چه ضرورتی دارد؟

وقتی می توان با کنار گذاشتن رسوم غلط و صرفه جویی در هزینه های ازدواج ، زندگی مشترک را با ساده زیستی آغاز کرد، چه لزومی دارد که بر تجملگرایی اصرار شود؟
حضرت زهرا (س) هیچگاه درطول زندگانی پر فراز ونشیب خود از حضرت علی چیزی نخواست که اجابت آن برایشان مشکل باشد. بدون شک در صورت الگوگیری خانواده ها از زندگی اولیای الهی بسیاری از مشکلات کنونی قابل حل است. برگزاری ساده تر مراسم ازدواج و کنار گذاشتن تجملگرایی و رسوم غلط فقط به کمی منطق ، اعتماد به نفس و شجاعت نیاز دارد.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل