سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۳۱ فروردین ۱۴۰۰

آزمایشگاه تخصصی ژنتیکی حفاظت از شتر دوکوهانه راه‌اندازی می‌شود - خبر

 

 

آزمایشگاه تخصصی ژنتیکی حفاظت از شتر دوکوهانه راه‌اندازی می‌شود

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: به زودی آزمایشگاه تخصصی ژنتیکی حفاظت از شتر دوکوهانه در استان راه‌اندازی خواهد شد.

آزمایشگاه تخصصی ژنتیکی حفاظت از شتر دوکوهانه راه‌اندازی می‌شود
بهلول تکلوی در جریان بازدید از مرکز حفاظت و نگهداری و تکثیر شتر دوکوهانه در بخش جعفرآباد بیله‌سوار با اعلام این که جمعیت شتر دوکوهانه به 151 نفر رسیده‌است اظهار کرد: با توجه به اینکه نسل شتر دوکوهانه طی سال‌های گذشته در معرض انقراض قرار داشت، سازمان جهاد کشاورزی اردبیل با همکاری مرکز اصلاح نژاد دام کشور اقدام به خرید سه شتر دوکوهانه از جمعیت دامی استان کرد و توانست تعداد آن را به 24 نفر افزایش دهد.
 
وی افزود: اکنون جمعیت شتر دوکوهانه استان به 151 نفر افزایش یافته است و اردبیل تنها استان کشور در امر تکثیر و ازدیاد نسل شتر دوکوهانه محسوب می‌شود .
 
معاون بهبود تولیدات دامی استان ادامه داد: به منظور فروش تعدادی از شترهای پرورش یافته در مرکز حفاظت و نگهداری شهرستان بیله‌سوار، در بین شترداران کل کشور مزایده‌ای برگزار کردیم و قرار شد شترهایی که در مزایده به فروش رسیدند صرفا ً برای ازدیاد نسل و افزایش جمعیت به متقاضیان تحویل شود که به این منظور با اخذ تعهد کتبی خریداران اجازه ذبح و فروش گوشت آنها را ندارند .
 
وی تصریح کرد: حفاظت از نسل شترهای دوکوهانه نه تنها مورد توجه مسؤولان داخل کشور بلکه مورد توجه سازمان‌های تخصصی نظیر سازمان خواروبار جهانی موسوم به فائو نیز قرار گرفت و سال گذشته نماینده‌ای از این سازمان برای بررسی وضعیت تکثیر شتر دوکوهانه در مرکز حفاظت و نگهداری بیله‌سوار مغان، از این مرکز بازدید داشتند.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، تکلوی گفت: براساس هماهنگی‌های به عمل آمده به زودی آزمایشگاه تخصصی ژنتیکی حفاظت از شتر دوکوهانه در استان راه‌اندازی خواهد شد که بخش خصوصی و جوانان تحصیل کرده و متخصص رشته دامپروری می‌توانند با اخذ وام‌های کم بهره در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند.