رونق تولید ملی | چهارشنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۸

اردبیل به پایگاه فرش دستباف نیاز دارد - خبر

 

 

اردبیل به پایگاه فرش دستباف نیاز دارد

عامل خوشه صنعتی فرش دستباف استان اردبیل گفت: اردبیل به پایگاه فرش دستباف نیاز دارد.

اردبیل به پایگاه فرش دستباف نیاز دارد

اسحاق رسولی اظهار کرد: با تشکیل خوشه صنعتی فرش مطالعات و تحقیقات دقیقی در حوزه‌های مختلف تولید، فروش و صادرات فرش در رقابت با کشورهای مختلفی که در این عرصه ورود پیدا کردند، اقدامات تأثیرگذاری آغاز شده است.

وی، تنوع تولید فرش همراه با گرایش مردم به کف‌پوش‌های جدید را یادآور شد و تصریح کرد: آنچه که در این زمینه به عنوان یک خلأ واقعی با آن روبه‌رو هستیم، تولید و عرضه فرش و برخی بافتنی‌های دیگر در کشورهایی همچون افغانستان، پاکستان، هند و نپال است که متناسب با ذائقه مردم عرضه می‌شود که با استقبال مردم نیز روبه‌رو شده است.

عامل خوشه صنعتی فرش دستباف استان اردبیل گفت: متأسفانه نگاه به فرش به یک نگاه دکوراسیونی تبدیل شده به طوریکه هر از چند سالی خانواده‌ها دوست دارند تا فرش خود را تغییر دهند در حالی که در نسل‌های گذشته نگاه به فرش یک نگاه سرمایه‌ای و ارزشمند بود به طوریکه نسل امروز کالای سرمایه‌ای را به دید کالای تزئینی می‌نگرند.

رسولی با بیان اینکه با وجود تولید فرش با تنوع خاص رنگ و طرح اما گاه اصالت بافت واقعی خود را از دست داده است، افزود: ما در چهار سطح بین‌المللی، ملی، استانی و حتی منطقه‌ای می‌توانیم مشکلات را رصد کنیم به طوریکه در سطح ملی فرش اردبیل با یک روند نزولی در قیاس با استان‌های همجوار در سبک و سیاق تولید روبه‌رو شده به طوریکه گاه فرش اردبیل با عناوین استان‌های دیگر صادر شده و با استفاده از برندهای دیگر فروش فرش اردبیل در حال فزونی گرفتن است.

وی با بیان اینکه بهتر است بافندگان اصیل فرش دستباف در این استان مورد حمایت قرار گرفته و در عرصه‌های حتی بین‌المللی موفق عمل کنند، بیان کرد: توانمندسازی بخش خصوصی در عرصه رقابت با سایر تولیدکنندگان و تقویت این عرصه می‌تواند رفع‌کننده بسیاری از مشکلات باشد.

رسولی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: خوشه هنر صنعت فرش اردبیل در صدد ایجاد توازن در عرصه تولید، صادرات و رونق این بخش است که قطعاً با تشکیل جلسات مستمر سعی و تلاشمان بر این است تا بتوانیم در قدم اول سرمایه‌های اجتماعی در این حوزه را که در سال‌های گذشته تضعیف شده، تقویت کرده و امر صادرات را با تشکیل کنسرسیوم صادراتی مورد حمایت قرار دهیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، وی ادامه داد: ما باید قدر 35 هزار بافنده فرش را در این استان به عنوان یک سرمایه اجتماعی بدانیم و به عرصه نوآوری‌ها و خلاقیت‌ها و بازاریابی در این عرصه که به شکل زنجیره‌ای انجام می‌شود، بها بدهیم.