جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

اردبیل با دمای ۷ درجه زیر صفر سردترین مرکز کشور شد - خبر

 

 

اردبیل با دمای ۷ درجه زیر صفر سردترین مرکز کشور شد

مدیرکل هواشناسی استان اردبیل گفت: اردبیل با دمای ۷ درجه زیر صفر سردترین مرکز کشور شد.

اردبیل با دمای ۷ درجه زیر صفر سردترین مرکز کشور شد
سیاوش محمدی با اشاره به پیش‌بینی وضعیت جوی استان اردبیل اظهار داشت: بررسی نقشه‌های هواشناسی نشان دهنده فعالیت سامانه بارشی فعال و سردی است که تا اوایل وقت روز جمعه تداوم خواهد یافت.
 
وی افزود: از بعد از ظهر دیروز از میزان بارش‌ها در شمال استان کاسته شد ولی در نواحی مرکزی و جنوبی استان بر میزان ناپایداری‌ها افزوده شده و اوج بارش‌ها در این نواحی از عصر دیروز شروع شده و تا ظهر امروز ادامه دارد و فقط در برخی مناطق استان بارش پراکنده تداوم خواهد داشت.
 
مدیرکل هواشناسی استان اردبیل ادامه داد: از اوایل وقت جمعه با کاهش پوشش ابر و صاف شدن آسمان هوای کاملاً سرد زمستانی در استان حاکم خواهد شد و افت دمای هوا در غالب مناطق استان محسوس پیش‌بینی می‌شود.
 
محمدی ادامه داد: از روز یکشنبه با تشدید وزش باد جنوبی گرمیج از شدت برودت هوا قدری کاسته می‌شود.
 
وی با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی و سرد نیز گفت: رخداد مه و کاهش دید افقی،  وزش باد خزری گاهی تند، افت محسوس دما دور از انتظار نیست.
 
مدیرکل هواشناسی استان اردبیل بیان کرد: در پی این بارش‌ها در کلیه مناطق استان لغزندگی و یخبندان در معابر شهری و جاده‌های مواصلاتی، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی، کاهش دید افقی و کولاک برف، احتمال مسدود شدن برخی راه‌های روستایی در مناطق مرکزی و جنوبی استان و اختلال در عملیات پروازهای فرودگاه اردبیل انتظار می‌رود.
 
محمدی افزود: توصیه ما به هم‌استانی‌ها این است که نسبت به صرفه جویی در مصرف حامل‌های انرژی، نمک پاشی و محلول پاشی در معابر برفی،‌ اجتناب از سفرهای غیر ضروری و رعایت نکات ایمنی و به همراه داشتن تجهیزات زمستانی، توجه به توصیه‌های کارشناسان جهاد کشاورزی استان، اجتناب از صعود به ارتفاعات و فعالیت‌های کوهنوردی و توقف عملیات عمرانی و ساختمانی اهتمام جدی داشته باشند.