جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

احداث 8 سد در جنوب استان اردبیل - خبر

 

 

احداث 8 سد در جنوب استان اردبیل

نماینده مردم شهرستان‌های خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی از احداث 8 سد در جنوب استان اردبیل با هدف کشاورزی، صنعتی و گردشگری خبر داد.

احداث 8 سد در جنوب استان اردبیل
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بشیر خالقی،نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس افزود: براساس هدفگذاری‌های انجام شده 8 سد در جنوب استان اردبیل شامل 5 سد در شهرستان کوثر و 3 سد در شهرستان خلخال با اهداف کشاورزی، صنعتی و گردشگری احداث می‌شود.
 
وی با بیان اینکه احداث این سدها تحولی اساسی در توسعه اقتصادی و کشاورزی منطقه ایجاد خواهد کرد، افزود:‌ احداث این هشت سد در جدول 20 ردیف اعتبارات ملی بودجه کشور قرار گرفته که تلاش و جدیت بر این است تا با تخصیص اعتبارات لازم زمینه اجرا و تکمیل این پروژه‌ها فراهم شود.
 
نماینده مردم شهرستان‌های خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تولید 350 میلیون متر مکعب آب در خلخال بیان کرد: این میزان آب بدون استفاده مناسب بهره‌برداران در حوزه کشاورزی و صنعت به رودخانه قزل‌اوزن سرازیر شده و از شهرستان خارج می‌شود که باید با برنامه‌ریزی اساسی از این امر جلوگیری شود.
 
خالقی شرکت آب منطقه‌ای اردبیل را ملزم به تخصیص آب مورد نیاز شهرک کشاورزی خلخال دانست و تصریح کرد:‌ این شهرک در سطح 22 هزار هکتار از اراضی مستعد شهرستان اجرایی و عملیاتی می‌شود که بهره‌برداری از آن می‌تواند نقش و تاثیر بسزایی در اشتغال 400 نفر فارغ‌التحصیل دانشگاهی منطقه و بهره‌برداری مناسب از منابع آبی شهرستان داشته باشد.
 
وی با اشاره به برخی بهانه‌تراشی‌های مدیریت منابع آبی استان در تخصیص ندادن آب مورد نیاز کشاورزی شهرستان گفت: پایین رفتن سطح سفره آبهای زیر زمینی دشت اردبیل از مهمترین دلایل مدیریت آب برای تخصیص نیافتن آب مورد نیاز کشاورزان خلخال بوده که این دلیل  قابل قبولی برای تامین نشدن آب موردنیاز کشاورزان منطقه نیست.