جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

احداث ۱۰ سد بزرگ برای آبیاری دشت‌های اردبیل - خبر

 

 

احداث ۱۰ سد بزرگ برای آبیاری دشت‌های اردبیل

احداث ۱۰ سد بزرگ در استان اردبیل طی سال‌های اخیر اجرایی شده است که با تلاش دولت تدبیر و امید سه سد در جریان سفر رییس جمهوری در دی ماه سال گذشته به بهره‌برداری رسید و تعدادی نیز امسال افتتاح خواهد شد.

احداث ۱۰ سد بزرگ برای آبیاری دشت‌های اردبیل

سدسازی و تامین آب یکی از اقدامات مهم  نظام پس از انقلاب اسلامی در اقصی نقاط کشور از جمله استان اردبیل بوده و بیشتر این پروژه‌ها نیز در دولت تدبیر و امید اجرایی و به نتیجه رسیده است.  

بر اساس اعلام رضا اردکانیان وزیر نیرو  ۳۹ سد بزرگ در دولت تدبیر و امید در کشور احداث و  به بهره‌برداری رسیده و تا پایان دولت دوازدهم نیز  ۳۱ سد دیگر بهره‌برداری خواهد شد که با ساخت آنها زمینه استفاده از ۵.۲ میلیارد مکعب آب برای مصارف مختلف فراهم و از ۳۱ سد آتی هم ۲ میلیارد مترمکعب آب ذخیره‌سازی می‌شود.

اجرای سدهای بزرگ و کوچک در استان اردبیل موجب شده که اغلب مناطق استان در چشم انداز آینده از منابع آب شرب مطمئن برخوردار شوند ضمن اینکه مهار آب و هدایت آن به سمت اراضی دیم و آبی کردن آنها باعث افزایش تولید محصولات کشاورزی خواهد شد.

پیش بینی می‌شود با به نتیجه رسیده طرح‌های آب و خاک دولت تدبیر و امید نزدیک به یک میلیون تن به تولید محصولات کشاورزی استان اردبیل افزوده شده و مجموع این تولیدات به بیش از پنج میلیون تن افزایش یابد.

استان اردبیل با سه دشت مهم اردبیل، مشگین شهر و مغان، دارای ۷۸۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که ۲۲۵ هزار هکتار آن اراضی آبی، ۵۱۵ هزار هکتار اراضی دیم و ۳۸ هزار هکتار اراضی باغی می باشد.

هم اکنون این استان بیش از چهار میلیون تن انواع محصولات زراعی، دامی و باغی تولید می‌کند.

به گزارش ایرنا،  سد احمدبیگلو در مشگین شهر، سد بفراجرد خلخال و سد تازه‌کند گرمی (قباله یا سمبورچای) سه سدی بودند که دکتر روحانی در سفر زمستان گذشته خود به استان اردبیل آنها را افتتاح کرد.