سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | پنج‌شنبه، ۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

احداث و تجهیز ۹۲۴ پایگاه آتش‌نشانی روستایی در کشور - خبر

 

 

احداث و تجهیز ۹۲۴ پایگاه آتش‌نشانی روستایی در کشور

معاون وزیر کشور گفت: تاکنون ۹۲۴ پایگاه آتش‌نشانی در روستا‌های کشور احداث و تجهیز شده است.

احداث و تجهیز ۹۲۴ پایگاه آتش‌نشانی روستایی در کشور

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور گفت: از ۱۳۰ هزار پروژه عمرانی اجرایی در حوزه دهیاری‌های کشور، ۷۱ هزار پروژه با اعتباری بالغ بر ۷۰ هزار میلیارد ریال در دولت‌های یازدهم و دوزادهم اجرا شده است.
مهدی جمالی‌نژاد در همایش شهرداران استان اردبیل افزود: در چهارسال گذشته اعتباری بالغ بر ۵۵۰ میلیارد ریال برای اجرای بیش از یک هزار و ۲۷۰ پروژه گردشگری به دهیاری‌های واجد شرایط مساعدت شده است.

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از استقرار سامانه جمع‌آوری پسماند در ۳۰ هزار روستای کشور خبر داد و گفت: ۸۰ درصد روستا‌های دارای دهیاری تحت پوشش این سامانه هستند.

جمالی‌نژاد با اشاره به واگذاری بیش از ۱۷ هزار دستگاه انواع ماشین‌آلات عمرانی و خدماتی از ابتدای تاسیس دهیاری‌ها به آنها افزود: هفت هزار و ۵۰۰ بوستان چند منظوره در روستاها ایجاد شده است.

 
فعالیت ۲۸۸۵ دهیار زن در کشور
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور از فعالیت ۲ هزار و ۸۸۵ دهیار زن در کشور خبر داد و گفت: حدود چهار هزار ناظر فنی و مسئول امور مالی دهیاری‌ها در روستا‌ها مشغول به فعالیت هستند که یک هزار و ۳۰۰ نفر از آنها را زنان تحصیل کرده روستایی تشکیل می‌دهند.

رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با بیان اینکه سه هزار و ۷۰۰ دهیار در کشور وجود دارد، گفت: در تمام دوره‌های اجرایی کشور استخدام و تبدیل وضعیت دهیاران مورد بحث و بررسی قرار گرفته، ولی استخدام آنها غیرقابل اجرا است، زیرا دولت از عهده آن بر نمی‌آید.
 
ضرورت فعال سازی مجموعه خیران شهرساز
جمالی نژاد همچنین با اشاره به مشکلات موجود در شهر‌های کشور گفت: شهرداری‌ها یک نهاد غیر دولتی است که با ایده و فکر جدید باید اداره شود و حمایت و مساعدت دولت چندان کارساز نخواهد بود، اداره شهر نیاز به فکر و ایده جدیدی نیاز دارد و شهرداران می‌توانند با جلب مشارکت مردمی امور را ساماندهی کرده و برمشکلات موجود فائق آیند.
 
معاون وزیر کشور در این راستا ایجاد مجموعه خیران شهرساز در شهر‌ها را ضروری دانست و گفت: خیران شهرساز اگر در شهر‌ها فعال شوند بسیاری از مشکلات برطرف می‌شود.

وی تعدیل و تبدیل وضعیت نیروی انسانی، پسماند، کمبود ماشین آلات، تامین قیر، حمل و نقل عمومی را از مشکلات موجود همه شهرداری‌ها بیان کرد و گفت: با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و شکل‌گیری خیران شهرساز می‌توان این مشکلات را برطرف کرد.

رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور با اشاره به مصوبه هیات وزیران در زمینه افزایش حقوق کارکنان شهرداری‌ها و شهرداران افزود: نیروی انسانی در شهرداری‌ها عامل اصلی و تاثیرگذار در توسعه، اداره مطلوب شهر، پاسخ به انتظارات مردم و تامین درآمد‌های پایدار محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه یکی از موارد مهم و اساسی در این عرصه، ترمیم حقوق و مزایای کارکنان شهرداری‌ها بود، افزود: با اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری، افزایش‌هایی که برای حقوق و مزایای کارکنان دستگاه‌های دولتی از سال ۸۸ به بعد صورت پذیرفته، برای کارکنان شهرداری‌ها لحاط نشده و آن‌ها از این مزایا بهره‌مند نشده‌اند.

جمالی نژاد اظهار کرد: از این رو با پیگیری‌های مکرر وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در سال‌های ۹۷ و ۹۸ دو پیشنهاد اصلاح آئین نامه حقوق و مزایای شهرداران و اصلاح فوق العاده جذب و بهبود حقوق و مزایای کارکنان شهرداری‌ها تقدیم دولت شد.

وی ادامه داد: دولت در سال ۹۸ با افزایش ۳۰ درصدی فوق العاده جذب شهرداران و کارکنان شهرداری‌ها موافقت کرد، ولی با توجه به بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد که با افزایش حقوق کارکنان دستگاه‌های دولتی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری، شکاف میان حقوق و مزایای کارکنان شهرداری‌ها و دستگاه‌های دولتی دوباره افزایش یافته است.