سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

احداث سوله نگهداری آثار باستانی در «شهریری» مشگین‌شهر - خبر

 

 

احداث سوله نگهداری آثار باستانی در «شهریری» مشگین‌شهر

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: سوله نگهداری آثار باستانی در منطقه شهریری مشگین‌شهر احداث می شود.

احداث سوله نگهداری آثار باستانی در «شهریری» مشگین‌شهر

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، کریم حاجی‌زاده ،مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل صبح  امروز اظهار کرد: این سوله به صورت موقت اجرا شده و با هدف نگهداری سنگ افراشته‌های باستانی منطقه پیرازمیان اجرا می‌شود.

وی گفت: سنگ افراشته‌های این منطقه از سنگ‌های طبیعی ساخته شده‌اند و قبل از اکتشاف و بیرون کشیدن از دل خاک نیز در فضای آزاد نگهداری می‌شدند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با تاکید بر اینکه نگهداری سنگ افراشته‌ها در فضای آزاد ایراد فنی نداشته و کاربری خود این سنگها نگهداری در فضای آزاد است، افزود: با این وجود به صورت موقت سوله‌ای جهت نگهداری اجرا می‌شود.

حاجی‌زاده بیان کرد: بعد از اتمام زمستان پیمانکاری به منظور اجرای این طرح انتخاب خواهد شد و هر چند محدودیت ضوابط در اجرای سوله وجود دارد اما به منظور نگهداری موقت و پاسخ به برخی حساسیت‌ها این طرح را عملیاتی می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه این منطقه نیازمند مطالعه بیشتر و تبدیل به سایت موزه است، تصریح کرد: هم مطالعات و هم تبدیل به سایت موزه هزینه قابل توجهی را نیاز دارد و امید است در سال های آینده این هزینه به دلیل اهمیت منطقه تامین شود.

حاجی‌زاده ادامه داد: در وضعیت فعلی که دولت با محدودیت مالی مواجه است، صرفا هزینه مرمت و نگهداری اضطراری تامین می‌شود و در آینده باید برای تبدیل پیرازمیان به سایت موزه اقدام کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: با وجود محدودیت‌های مالی در وضعیت فعلی نیز نگهداری از این منطقه  باستانی با تمامی توان انجام می‌شود.