رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها - خبر

 

 

اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها

دولت قصد دارد از بهار سال آینده مرحله دوم هدفمندی یارانه ها را به اجرا درآورد. اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها می تواند به اصلاح الگوی مصرف در جامعه کمک کند و امکان حمایت بیشتر از خانواده های نیازمند را فراهم سازد.

 

الزامات اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها الزامات اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها الزامات اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها الزامات اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها

 

ایران از نظر برخورداری از منابع طبیعی در صدر رتبه های جهانی قرار دارد. با این حال ایرانی ها در زمینه مصرف بی رویه منابع هم جزو مقام های نخست دنیا هستند.

ایرانی ها از نظر سرانه مصرف نان و نوشابه مقام اول را در دنیا دارند. همچنین ایران سومین مصرف کننده گاز در دنیا ، نوزدهمین کشور مصرف کننده برق و بیستمین کشور مصرف کننده دارو در جهان است.

ایرانی ها با مصرف سالانه600 میلیون مترمکعب گاز طبیعی به اندازه کل اتحادیه اروپا و بیشتر از کشور چین که یک میلیارد و 350 میلیون نفر جمعیت دارد گاز مصرف می کنند. قیمت اغلب کالاهای اساسی مانند بنزین در کشورهای همسایه چند برابر داخل کشور است و در هیچ کجای دنیا به اندازه ایران حاملهای انرژی اینگونه هدر نمی‌رود.

هدر رفتن منابع مالی بخاطر مصرف ناصحیح باعث کاهش شانس سرمایه گذاری در بخشهای مولد اقتصادی و ایجاد شغل می شود. جامعه ما در حالی به اسراف عادت کرده است که اکثریت را شهروندانی مذهبی تشکیل می دهند و در دین اسلام به مصرف درست و خودداری از اسراف تاکید فراوانی شده است. از این رو تک تک ایرانی ها برای اصلاح وضعیت اقتصادی کشور باید سعی کنند که به اندازه نیازشان مصرف کنند .

تجربه اجرای مرحله اول هدفمندی یارانه ها در کشور ثابت کرد افزایش قیمت ها تاثیرات مستقیمی بر جلوگیری از هدر رفت منابع ملی و اصلاح الگوی مصرف در جامعه دارد . این موضوع در گزارش صندوق بین المللی پول در بهار سال 1390 به صراحت اعلام شده است. صندق بین المللی پول در آن زمان گزارش داد که توزیع درآمدهای حاصل از هدفمندی یارانه ها باعث بهبود وضعیت معیشتی خانواده های نیازمند در ایران شده و کاهش مصرف حامل های انرژی را به دنبال داشته است.

با این حال کارشناسان بر این باورند که اجرای طرح هدفمندی یارانه ها نیازمند اصلاحاتی است که از آن جمله می توان به توزیع یارانه ها در بین اقشار واقعا نیازمند جامعه و پرداخت شدن سهم تولید اشاره کرد.

تاثیرات مثبت مرحله دوم هدفمندی یارانه ها به این شرط محقق می شود که هم دولت در اجرای آن تمامی جوانب را در نظر بگیرد و هم شهروندانی که نیازمند دریافت یارانه نیستند ، در اقدامی خداپسندانه به نفع نیازمندان ، از گرفتن یارانه انصراف دهند.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل