جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

اجرای برنامه اصلاح دام در استان اردبیل - خبر

 

 

اجرای برنامه اصلاح دام در استان اردبیل

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: با اجرای برنامه اصلاح دام بزودی ۶۰۰ راس دام نژاد برتر و پربازده سبک و سنگین با صرفه اقتصادی بالا به این استان تحویل داده می‌شود.

اجرای برنامه اصلاح دام در استان اردبیل

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان خلیل نیکشاد، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: بدلیل به تاخیر افتادن برنامه اصلاح دام در سال‌های گذشته، شغل دامداری در استان اردبیل به لحاظ اقتصادی دیگر مقرون به صرفه نیست و سال به سال از جمعیت دامدار روستایی استان کاسته می‌شود.

او افزود: با این حالی که سالانه ۱۵ هزار راس دام سبک و سنگین در استان اردبیل به روش اصلاح نژاد وارد چرخه اقتصاد کشاورزی استان می‌شود ولی لازم است که این فرایند به شکل علمی و مدیریت شده دنبال شود.

نیکشاد گفت: برای رونق اقتصادی روستاها، سفارش چند گونه نژاد برتر و پربازده دام سبک و سنگین از جمله گاو، گوسفند و بز داده شده که با اصلاح نژاد این گونه دام‌ها، در آینده شاهد شکوفایی صنعت دامپروری در روستاهای استان خواهیم بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین افزود: با برگزاری کارگاه‌های آموزشی و فنی، اصول نگهداری از نژادهای برتر دام برای تولید شیر و گوشت بیشتر به روستاییان آموزش داده خواهد شد.

او اظهار کرد: پس از آموزش اصول علمی پرورش دام و روش‌های بهینه نگهداری دام اصلاح نژاد شده، این دام‌های مرغوب و پربازده در اختیار روستاییان استان اردبیل قرار می‌گیرد.

نیکشاد تاکید کرد: بر این اساس لازم است که روستاییان با اصول تغذیه صحیح دام آشنا شده و در مراحل بعدی دام‌های نژاد اصلاح نژاد شده را تحویل بگیرند.

او با اشاره به تامین منابع مالی اجرای این طرح از محل منابع داخلی وزارت جهاد کشاورزی بیان کرد: در صورت نیاز منابع ارزی مورد نیاز نیز با هماهنگی معاونت امور دام وزارت جهاد کشاورزی تامین خواهد شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل همچنین اضافه‌کرد: این استان به لحاظ آب و هوایی و منابع تغذیه دام از شرایط مطلوبی برای پرورش دام بویژه گوسفند برخوردار است و از همه طرح‌های پرورش دام حمایت می‌شود.

نیکشاد تاکید کرد: بسیاری از زیرساخت‌های توسعه دامداری بویژه دام سبک در استان اردبیل فراهم است و نیاز زیادی برای ساخت و ساز و هزینه برای تامین زیرساخت‌ها وجود ندارد.