سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

آثار باستانی که ایستاده پیام تاریخ اردبیل را منتقل می‌کنند - خبر

 

 

آثار باستانی که ایستاده پیام تاریخ اردبیل را منتقل می‌کنند

معاون میراث فرهنگی اردبیل گفت: 5 میلیارد و 200 میلیارد تومان برای ساماندهی محوطه باستانی شهریری هزینه شده است.

آثار باستانی که ایستاده پیام تاریخ اردبیل را منتقل می‌کنند

کریم لطفی اظهار کرد: سایت موزه شهریری در 400 هکتار به عنوان یکی از پایگاه‌های ملی شاخص میراث فرهنگی است که با تایید در سال 98 کارگاهی برای ساماندهی آن تعریف شده و در حال حاضر نیز عملیات ساماندهی در این محوطه در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه سالانه 7 محوطه شاخص در کشور با پیگیری معاونت میراث فرهنگی مطالعه شده و برای ساماندهی مورد تائید قرار می‌گیرد، خاطرنشان کرد: محوطه باستانی شهریری نیز از سال 98 در ردیف این محوطه‌ها قرار گرفته با اختصاص اعتبار مناسب مراحل تکمیل و ساماندهی را سپری می‌کند.

معاون میراث فرهنگی استان اردبیل گفت: تیم جامع طراحی این پایگاه با نیروی انسانی و تشکیلات اداری اعم از دفتر فنی طراح معمار سازه در حال کار بر روی این مجموعه است.

لطفی بیان کرد: به همت این تیم پوشش شهریری که در نوع خود جزو سازه‌های جدید، مدرن و بی‌نظیر است ساخته شده به طوری که برای مسیر دسترسی و سنگفرش ورودی مجموعه به طول سه کیلومتر و عرض 7 متر 700 میلیون تومان، تجهیز سرویس بهداشتی بخش اداری و نمازخانه 500 میلیون، سازه پوششی 1.5 میلیارد، پوشش لایت پنل یک میلیارد و 750 میلیون تومان با پوشش 70 درصدی هزینه شده است.

معاون میراث فرهنگی استان اردبیل با یادآوری اینکه طرح ساماندهی محوطه باستانی شهریری در سه مرحله تصویب شده است، افزود: در حال حاضر وضعیت آثار باستانی موجود در این محوطه مناسب است و با تدابیر اندیشیده شده اقلیم سخت منطقه و شرایط آب و هوایی تغییر چندانی در این آثار ایجاد نکرده است.

وی با بیان اینکه سازه‌ای که پیش از این برای این محوطه طراحی شده بود در شان این منطقه نبود، گفت: به محض تایید این منطقه از سوی معاونت میراث فرهنگی و قرار گرفتن در ردیف محوطه‌های دارای پایگاه پوشش مدرن از لحاظ سازه‌ای با فرم شکل مناسب طراحی و تهیه شد و در حال حاضر این محوطه تاریخی و باستانی تحت حفاظت و پوشش کامل است.

وی ادامه داد: برای ساماندهی این محوطه تاکنون 5 میلیارد و 200 میلیون تومان هزینه شده که با اختصاص ردیف بودجه‌ای مستقل اقدامات مناسب در این محوطه انجام خواهد شد.