سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

آتش‌سوزی مناطق حفاظت شده خلخال را تهدید می‌کند - خبر

 

 

آتش‌سوزی مناطق حفاظت شده خلخال را تهدید می‌کند

رییس اداره حفاظت محیط زیست خلخال گفت: وقوع حوادث آتش‌سوزی عمدی و غیرعمدی در منطقه حفاظت شده آق‌داغ خلخال هر سال خسارات جبران‌ناپذیری را به منطقه وارد می‌کند.

آتش‌سوزی مناطق حفاظت شده خلخال را تهدید می‌کند

مهدی کسایی افزود: وقوع آتش‌سوزی ناشی از شرایط جوی و طبیعی و یا سهل‌انگاری افراد در روشن کردن آتش و یا خاموش کردن آن هر سال مناطق تحت مدیریت این اداره را مورد تهدید قرار داده و بعضا به علت آتش گرفتن مناطق با پوشش گیاهی لطمات جبران‌ناپذیری به پوشش گیاهی و جنگلی منطقه وارد می‌شود.

وی داشتن آمادگی لازم برای مقابله با آتش‌سوزی‌ها را لازمه تسریع در اطفای حریق در منطقه حفاظت شده آق‌داغ دانست و گفت: بر این اساس با هدف افزایش سطح آمادگی

برای مقابله و مهار آتش‌سوزی‌ها کارشناسان و محیط‌بانان این اداره هر ساله نسبت به شناسایی نقاط حساس به آتش‌سوزی در مناطق تحت مدیریت در راستای عملیات پیشگیرانه اقدام می‌کنند.

او افزود: منطقه حفاظت شده آق‌داغ یکی از زیست بوم‌های ارزشمند استان اردبیل است و با توجه به حساسیت این منطقه و آسیب‌پذیری آن، وظایف دستگاه‌های متولی برای همکاری با این اداره جهت  کنترل حوادث آتش‌سوزی‌ها بسیار مهم است.

وی گفت: با توجه به وجود پوشش گیاهی مناسب در منطقه حفاظت شده آق‌داغ خلخال و لزوم آمادگی محیط‌بانان برای اجرای اقدامات کنترلی و پیشگیرانه و بکارگیری لوازم مهار آتش از جمله روت‌فایر، دستگاه آب‌پاش و آتش‌کوب جهت جلوگیری از آتش‌سوزی‌های احتمالی و گسترش آن در فصل گرم سال، مانور اطفای حریق با حضور محیط‌بانان پاسگاه‌های محیط‌بانی برندق و لرد امروز با موفقیت در منطقه حفاظت شده آق‌داغ اجرا شد.