سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

150 قلم اشیای موزه‌ای تاکنون انتقال داده شده است - خبر

 

 

150 قلم اشیای موزه‌ای تاکنون انتقال داده شده است

رئیس موزه تاریخ علوم اردبیل گفت: تاکنون 150 قلم اشیای موزه‌ای از ادارات و نهادهای مختلف به دانشگاه محقق اردبیلی برای راه‌اندازی موزه علوم و فناوری در دانشگاه محقق اردبیلی انتقال داده شده است.

150 قلم اشیای موزه‌ای تاکنون انتقال داده شده است

محمد انوار عصر امروز در نشست مطبوعاتی با جمعی از اصحاب رسانه در اردبیل با اشاره به برگزاری یازدهمین نمایشگاه سیار موزه علوم و فناوری ایران در دانشگاه محقق اردبیل اظهار کرد: این موزه محل گردآوری و حفاظت آثار، اشیا، نمونه‌ها، اسناد و اطلاعات متنوع مرتبط با شاخه‌های علوم و فناوری و دستاوردهای علمی و فرهنگی و فناوری بوده و آنها را به صورت مجموعه‌های نمایشگاهی به همراه توضیحات علمی برای استفاده عموم ارائه می‌کند.

وی تصریح کرد: موزه تاریخ علوم با برگزاری برنامه‌های متنوع علمی و آموزشی، زمینه ایجاد و اشاعه تفکر علمی در جامعه را فراهم آورده و با نمایش پایه‌های دانش و تحول فناوری و سیر پیشرفت علوم در شاخه‌های گوناگون، خلاقیت و تفکر ذهنی دانش‌آموزان و دانشجویان را بارور کرده و زمینه‌های پیشرفت و نوآوری‌های علمی و عملی استعداد آنها را فراهم می‌سازد.

رئیس موزه تاریخ علوم اردبیل با بیان اینکه موزه تاریخ علوم، موزه‌ای متفاوت و با تجربه‌ای نو در زمینه آموزش و پژوهش و تلاشی مکمل برای فراهم کردن گردش‌های علمی هدفمند و همچنین فناورانه در درون مجموعه دانشگاه است، تاکید کرد: این موزه ارتباط زنده و پویا با جامعه و رده‌های مختلف سنی منطقه دارد.

انوار از عقد تفاهمنامه یا قرارداد همکاری تخصصی در امور موزه با بنیاد نخبگان استان، بنیاد ایرانشناسی، مؤسسه تحقیق و تدوین تاریخ اردبیل، انجمن مجموعه‌داران استان، موزه علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران و همچنین استفاده از تفاهمنامه‌های منعقده دانشگاه با دستگاه‌های اجرایی استان در زمینه‌های مشترک و قابل استفاده خبر داد.

وی از جمع‌آوری کلیه اشیا، اسناد، افتخارات و تجهیزات موزه‌ای از سطح دانشگاه خبر داد و گفت: در قدم اول حدود 250 قلم اشیای موزه‌ای، حدود سه هزار جلد کتب و نشریات قدیمی و دارای ارزش تاریخی و تعدادی اسناد علمی و آموزشی دانشگاه جمع‌آوری شده است.

انوار همچنین از اهدا و انتقال حدود 150 قلم اشیای موزه‌ای از سایر ادارات به دانشگاه و مقادیر زیادی کتب و نشریات فنی دارای ارزش تاریخی و همچنین تشکیل آرشیو تاریخی از عکس‌ها و تصاویر تاریخی علمی و آموزشی خبر داد.

رئیس موزه تاریخ علوم اردبیل با اشاره به فعالیت‌های انجام شده و در دست اقدام موزه تاریخ علوم اردبیل افزود: تدوین تاریخ آموزش عالی استان اردبیل، تدوین تاریخ دانشگاه محقق اردبیلی، گردآوری تاریخ شفاهی دانشگاه از کلیه همکاران دانشگاهی شاغل و بازنشستگان، شرکت در نمایشگاه عکس و اسناد قدیمی به مناسبت روز اردبیل با تعداد 20 تابلو عکس از عکس‌های تاریخی دانشگاه، برگزاری نمایشگاه گزیده تاریخ دانشگاه به روایت تصویر، برنامه‌ریزی و مشارکت در برگزاری یازدهمین نمایشگاه سیار موزه علوم و فناوری، جمع‌آوری و تجهیز گالری‌های برنامه‌ریزی شده فاز اول و فازهای بعدی از کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی استان از جمله مهمترین این اقدامات هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، یازدهمین نمایشگاه سیار موزه علوم و فناوری ایران از تاریخ 18 الی 23 مهر ماه سال‌جاری در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می‌شود.