سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

۱۰ اثر تاریخی خلخال ثبت ملی شد - خبر

 

 

۱۰ اثر تاریخی خلخال ثبت ملی شد

رییس اداره میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی خلخال از پایان ثبت ملی ۱۰ اثر تاریخی ، فرهنگی ، مذهبی و باستانی در مناطق مختلف این شهرستان خبر داد.

۱۰ اثر تاریخی خلخال ثبت ملی شد

علی درویشی افزود: اقدامات انجام شده برای ثبت آثار غیرمنقول و ناملموس در مناطق دارای آثار تاریخی ثبت نشده این شهرستان نتیجه‌بخش بوده و بزودی لیست آثار تاریخی ثبت شده جدید خلخال از سوی تهران به استان اردبیل ابلاغ می‌شود.

وی با بیان این ‌که ثبت ملی حمام (خان) در میدان مسجد جامع و مرکز شهر خلخال از بناهای تاریخی دوره قاجار از جمله آثار تاریخی به ثبت رسیده ملی است، اظهارداشت: این اثر تاریخی در بافت تاریخی قلعه‌باشی شهر بوده و از آثار شاخص تاریخی این منطقه محسوب می‌شود.

درویشی به راه‌اندازی موزه مردم‌شناسی در بنای تاریخی رختشورخانه روستای هدف گردشگری خوجین اشاره کرد و گفت: آیین عزاداری قارقارا مختص ایام محرم ، مراسم خدرنبی و بولاغ‌باشی ویژه سال نو نیز به عنوان سه میراث میراث فرهنگی ناملموس جزو لیست آثار ملی و مذهبی پیشنهاد شده برای ثبت ملی این شهرستان است.

او تشریح کرد: ثبت ملی  این آثار در مرکز استان و وزارت میراث فرهنگی نهایی شده ولی به علت شیوع بیماری کرونا و نبود امکان برگزاری شورای ثبت آثار تاریخی در تهران ابلاغ آثار ملی به ثبت رسیده اندکی با تاخیر مواجه شده است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خلخال همچنین به خرید خانه‌های تاریخی واقع در بافت تاریخی شهر اشاره کرد و افزود: در طرح جامع و تفصیلی جدید شهر خلخال ۲۲ هکتار بافت تاریخی منظور شده قبلی به ۵۰ هکتار افزایش یافته و با ساماندهی بافت تاریخی، تحول مهمی در حفظ بناهای تاریخی مرکز شهر ایجاد خواهد شد.