سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

کشت کلزا در ۳۲۵ هکتار از مزارع شهرستان اردبیل - خبر

 

 

کشت کلزا در ۳۲۵ هکتار از مزارع شهرستان اردبیل

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل گفت: امسال ۳۲۵ هکتار از مزارع شهرستان اردبیل به زیر کشت کلزا رفته و پیش بینی می‌شود بالغ بر ۱۲۰۰ تن کلزا از این مزارع برداشت شود.

کشت کلزا در ۳۲۵ هکتار از مزارع شهرستان اردبیل
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، علی حسین احدی عالی، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل امروز در بازدید از مزارع کشاورزی شهرستان اردبیل گفت: امسال ۳۲۵ هکتار از مزارع شهرستان اردبیل به زیر کشت کلزا رفته و برنامه ریزی شده تا هر سال به میزان تولید این محصول و سطح زیر کشت آن افزوده شود.
 
او افزود: پیش بینی می‌شود امسال بالغ بر هزار و ۲۰۰ تن کلزا از مزارع شهرستان اردبیل برداشت شود.
 
احدی عالی تصریح کرد: کلزا که جزو دانه‌های روغنی بوده از محصولات استراتژیک و بسیار مهم محسوب می‌شود که نقش بسزایی در تامین روغن نباتی مورد نیاز کشور و قطع وابستگی به بیگانگان دارد.
 
او گفت: روغن از جمله کالاهای اساسی و نیازهای ضروری است و با تولید محصولات غذایی به ویژه دانه‌های روغنی برای تأمین نیاز اساسی مردم علاوه بر پاسداری از امنیت غذایی می‌توان تولید داخلی را نیز در راستای اقتصاد مقاومتی هدایت کرد.
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل افزود: میزان واردت دانه های روغنی از خارج از کشور ۷۰ الی ۸۰ درصد است به همین دلیل می‌بایست راهکارهایی اندیشیده شود تا در کمترین زمان ممکن و به بهترین نحو بتوانیم در تولید این محصول به خود کفایی برسیم.
 
احدی گفت: میزان روغن تولیدی کلزا مابین ۴۰ الی ۴۴ درصد است و همین ویژگی منحصر به فرد باعث شده تا وزارت جهاد کشاورزی سعی و اهتمام بیشتری به تولید این محصول داشته باشد .
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اردبیل در ادامه افزود: با برگزاری دوره‌های آموزشی برای بهره برداران و تهیه برنامه‌های متنوع آموزشی سعی شده است تا سطح اطلاعات و آگاهی فنی زارعین روز به روز افزایش یابد.
 
او تصریح کرد: کارشناسان جهاد کشاورزی در تمامی مراحل کاشت، داشت و برداشت در کنار بهره برداران هستند تا کشاورزان کلیه اصول فنی مربوط به این زارعت را از متخصصین اخذ نمایند.