سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

فاز دوم شبکه واگذاری پایاب سد گیلارلو در مرحله پایانی - خبر

 

 

فاز دوم شبکه واگذاری پایاب سد گیلارلو در مرحله پایانی

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گرمی گفت: بهره‌برداری از فاز اول پروژه اراضی آبیاری تحت فشار پایاب سد گیلارلو در سطح 400 هکتار آغاز شد.

فاز دوم شبکه واگذاری پایاب سد گیلارلو در مرحله پایانی

عظیم احمدی اظهار کرد: بهره‌برداری از فاز اول پروژه اراضی آبیاری تحت فشار پایاب سد گیلارلو در سطح 400 هکتار آغاز شده و برای تکمیل این مرحله 10 و نیم میلیارد تومان هزینه شده است

وی افزود: عملیات اجرایی فاز دوم طرح نیز با پیشرفت فیزیکی 85 درصد در دهه مبارک فجر امسال به بهره‌برداری خواهد رسید که برای تکمیل فاز دوم 5 و نیم میلیارد تومان برآورد شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گرمی ادامه داد: عملیات کشت در اراضی تحت پوشش این طرح با نظارت مستقیم کارشناسان ترویج و زراعت این مدیریت صورت می‌گیرد و الگوی کشت آن گندم، جو، کلزا، نخود و سیر است .

وی تصریح کرد: پیش از اجرای این طرح میزان محصول گندمی که در واحد سطح برداشت می‌شد بیش از یک و نیم تن نبود، در حالی که متوسط تولید پس از اجرای طرح به بیش از 4 و نیم تن در هکتار رسیده که این به معنای تولید ثروت و افزایش سه برابری درآمد زارعان و بهره‌برداران است .

احمدی بیان کرد : مدت زمان بازگشت سرمایه در اجرای این طرح 6 سال و میزان اشتغالی که این طرح پس از بهره ‌رداری کامل خواهد داشت 270 نفر به صورت مستقیم و 100 نفر به صورت غیر مستقیم است.

به گزارش خبرگزاری فارس، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گرمی در خصوص اجرای سیستم‌های نوین آبیاری بارانی در سطح خرد توسط خود زارعان نیز گفت: دولت 85 درصد هزینه‌های مربوط به اجرای سیستم‌های نوین آبیاری بارانی را خود می‌پردازد و تنها بهره‌بردار با 15 درصد آورده شخصی می‌تواند زمین زراعی خود را به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز کند؛ به همین دلیل این عده از بهره‌برداران می توانند با مراجعه به مدیریت جهاد کشاورزی و مراکز تحت پوشش آن تشکیل پرونده داده و پس از طی مراحل قانونی زمین زراعی خود را به سیستم‌های آبیاری بارانی تجهیز کنند.