سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

درخشش هنرمندان اردبیلی در جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر - خبر

 

 

درخشش هنرمندان اردبیلی در جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر

هنرمندان اردبیلی در دهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، خوش درخشیدند.

درخشش هنرمندان اردبیلی در جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر
مراسم اختتامیه دهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، با حضور سیدعباس صالحی؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمجتبی حسینی؛ معاون هنری وزارت ارشاد و دیگر مدیران حوزه تجسمی و هنرمندان این عرصه در تالار وحدت برگزار شد.
 
در دهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر؛ از ۱۰ هنرمند پیشکسوت هنرهای تجسمی تجلیل به عمل آمد که اکبر نیکان‌ پور تصویرگر و هنرمند پیشکسوت اردبیلی، از دست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشان عالی، لوح زرین و تندیس طوبای زرین را دریافت کرد.
 
همچنین؛ در بخش رقابتی دهمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر، که توسط شورای هنری جشنواره متشکل از: کامبیز درم بخش، اصغر کفشچیان مقدم، بهروز دارش، فرح اصولی، بیژن صیفوری، صداقت جباری، محمد علی بنی‌اسدی، بهزاد اژدری و منیژه صحی، با توجه به تصاویر آثار، استیتمنت‌ها و... در چند مرحله انتخاب و با بررسی بیش از 11000 اثر از 53 کشور جهان انجام شد، حدود 100 اثر به مرحله نهایی و نمایشگاه راه یافتند که در نهایت از بین 89 هنرمند منتخب در بخش رقابتی 18 هنرمند نامزد دریافت جایزه شدند و بر طبق فراخوان 10 اثر به عنوان «آثار برگزیده» با داورای نهایی: فرح اصولی، بیژن صیفوری، کامبیز درم بخش، مجتبی آقایی و جمشید حقیقت شناس، انتخاب و با اهدای طوبای زرین، جایزه نقدی و سفر مطالعاتی به سیته دزرا فرانسه، روز جمعه 4 اسفندماه 1396 در تالار وحدت تهران، تجلیل شدند که طی آن اثر رحمان مجرد، عکاس و مسوول واحد هنرهای تجسمی حوزه هنری استان اردبیل؛ در جمع 10 اثر برگزیده این جشنواره شناخته شد و موفق به دریافت تندیس طوبای زرین، لوح افتخار، نشان زرین هنرهای تجسمی، عضویت در مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، سفر مطالعاتی به سیته فرانسه و هم چنین جایزه نقدی، شد.
 
مجرد که پیش از این هم در جشنواره نهم و هشتم حضور داشت گفت: در جشنواره هشتم، به‌دلیل هزینه‌های سنگین پروژه‌ ای که داشتم نتوانستم کار خود را در جشنواره ارائه کنم.‌ بنابراین برای حضور در این دوره از جشنواره انگیزه زیادی داشتم.
 
مسوول هنرهای تجسمی حوزه هنری استان اردبیل درباره جشنواره دهم افزود: این جشنواره به‌عنوان گوشه‌ای از توانمندی‌های تجسمی است که از دوره هفتم به بعد، میدان حضور را برای ظرفیت‌های متنوع هنر تجسمی باز کرده است. به‌نظرم قابلیت‌های این جشنواره در سه دوره گذشته باعث شده اتفاقات خوبی در آن رقم بخورد و هنرمندان زیادی جذب آن شوند. همین فرصت مغتنمی است که باید قدر دانست تا هنر و هنرمند امروزی بی‌اعتنا به مرزهای جغرافیایی و پندارهای رایج، در قالب‌های متعالی پیشنهادهای ارزشمندی برای نسل بشر به ارمغان بیاورد.
 
مجرد، اضافه کرد: وقتی در جشنواره‌ای با طیف وسیعی از ایده‌ها روبه‌رو هستیم و هنرمند خودخواسته و براساس احساس مسئولیت و درک از جامعه و پیرامون خود، اثرش را پیشنهاد داده یا عرضه می‌کند، اتفاق بسیار خوبی است که راه پیش روی هنرهای تجسمی را روشن می‌کند.
 
برگزیده جشنواره هنرهای تجسمی فجر، اظهار داشت: در هنر معاصر، یکی از راه‌های عرضه و ارائه مفهوم خوب، ادغام هنرهاست و پیوستگی هنرها و درهم تنیدگی روابط بین آنها، باعث ایجاد خلاقیت و خلق آثار بین رشته‌ای می‌شود. با نگاهی که در جشنواره پدید آمده، امید داریم این موضوع استمرار یابد تا بتوان به خلق آثار عالی چشم داشت.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، شایان ذکر است؛ بخش دیگری با عنوان «مدیران هنری استان‌ها» با هدف توجه به هنرمندان استان‌ها و انعکاس آثار آن ها در سطح ملی و با رویکرد بین رشته‌ای به این رویداد بزرگ هنری کشور افزوده شده بود که در این بخش نیز از: حجت مجرد؛ هنرمند طراح گرافیک اردبیلی، به عنوان مدیر هنری منتخب  با اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی، تجلیل به عمل آمد.