سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

حقوق عشایر در واگذاری اراضی پایاب سد خداآفرین در نظر گرفته شود - خبر

 

 

حقوق عشایر در واگذاری اراضی پایاب سد خداآفرین در نظر گرفته شود

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل با تاکید بر رعایت حق و حقوق عشایر دشت مغان در واگذاری اراضی پایاب سد خداآفرین گفت: توسعه و رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال و دستیابی به توسعه پایدار از مهمترین اهداف در واگذاری اراضی به عشایر استان است.

حقوق عشایر در واگذاری اراضی پایاب سد خداآفرین در نظر گرفته شود
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، داود شایقی گفت: عشایر تلاشگر و زحمتکش خدمات قابل توجهی را در جامعه ارائه می‌دهند اما با وجود این خدمات ارزشمند اما امکانات عمومی مناسبی به این قشر ارائه نشده است و باید تلاش شود در این زمینه اقدامات موثرتری انجام شود.
 
وی با تاکید بر رعایت حق و حقوق عشایر دشت مغان در واگذاری اراضی پایاب سد خداآفرین بیان کرد: توسعه و رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال و دستیابی به توسعه پایدار از مهمترین اهداف در واگذاری اراضی به عشایر استان بوده که با این امر شاهد رونق و شکوفایی بخش کشاورزی در این منطقه خواهیم بود.
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل تصریح کرد: عشایر از محافظان اصلی محیط زیست و منابع طبیعی بوده که در طول تاریخی از مرزهای کشور به نحوی شایسته دفاع کرده‌اند و علاوه بر این عشایر در زمینه تولید نیز جزو قشر مولد به شمار می‌روند به طوری که هر آلاچیق عشایر یک کارگاه تولیدی بوده که تمامی تولیدات در این کارگاه‌ها نیز ارگانیک و سالم است.
 
شایقی عشایر را تنها قشری دانست که بدون وابستگی فعالیت می‌کنند و تحریم‌ها بر روی آنها تاثیری نگذاشته است و افزود: لازمه خدمات‌رسانی مناسب به قشر عشایر داشتن نگاه حمایتی توام با توسعه‌ای است تا بتوانیم در راستای تحقق حق و حقوق آنها اقدامات مناسبی را انجام دهیم.
 
وی بیان کرد: باید تمامی تلاش ما بر این باشد تا با خدمات‌رسانی مناسب و شایسته به این قشر شرایطی فراهم نشود تا عشایر تحت تاثیر ظواهر و امکانات شهری از زندگی در طبیعت و کوه‌ها به سمت زندگی شهری روی آورده و به مناطق شهری مهاجرت کنند چرا که این امر سبب بروز آسیب‌های متعددی در جامعه می‌شود.
 
وی حل مشکلات عشایر را از دغدغه‌های مهم در سطح استان و جزو اولویت‌ها برشمرد و اظهار کرد: با توجه به اهمیت قشر عشایر کلمه عشایر 16 بار در برنامه ششم توسعه تکرار شده که این امر توجه بیشتر دولت و مجلس به قشر عشایر را نشان می‌دهد که انتظار می‌رود با وقوف به این اهمیت پس از این دیگر مشکلی در زمینه اعتبار برای قشر عشایر نداشته باشیم.