سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

جام 3000 ساله کشف شده در خلخال در مرحله مرمت و پژوهش است - خبر

 

 

جام 3000 ساله کشف شده در خلخال در مرحله مرمت و پژوهش است

سرپرست تیم کاوش نجات‌بخشی گورستان چالادئم شال خلخال گفت:‌ جام و اشیای کشف‌ شده سه هزار ساله در منطقه شال خلخال در حال حاضر در مخزن اشیای موزه باستان‌ شناسی اردبیل نگهداری شده و در مرحله مرمت و پژوهش است.

جام 3000 ساله کشف شده در خلخال در مرحله مرمت و پژوهش است

رضا شایقی افزود: جام و اشیای کشف‌شده در منطقه شال خلخال که در سال ۹۷ مورد کاوش باستان‌شناسی قرار گرفت، در حال حاضر در مخزن اشیای موزه باستان‌شناسی اردبیل نگهداری و تحقیقات در مورد این اشیا در حال انجام است.

وی گفت: با توجه به اهمیت آثار کشف‌شده پژوهش‌ها در این زمینه زمانبر بوده که لیست این آثار و اشیا به پژوهشکده باستان‌شناسی وزارت میراث فرهنگی ارسال شده است.

شایقی بیان کرد: مجوز کاوش اضطراری این اشیا در سال ۹۷ از پژوهشکده باستان‌شناسی برای مدت یک ماه صادر شد که در این مدت عملیات کاوش در منطقه آغاز و اشیای تاریخی کشف شد.

سرپرست تیم کاوش نجات‌بخشی گورستان چالادئم شال خلخال گفت: این اشیا اغلب آیینی، مذهبی و نظامی شامل جنگ‌افزارهای عصر آهن است که تا چند ماه آینده نتیجه تحقیقات در این زمینه اعلام خواهد شد.

رئیس گروه باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل نیز با اشاره به مراحل تحقیق از اشیای کشف شده در کاوش منطقه شال خلخال اظهار کرد: این اشیا با اولویت مرمت، حفاظت، تثبیت و مطالعه در مخزن موزه باستان‌شناسی در حال نگهداری است.

سیدروح‌الله محمدی بیان کرد:‌ این اشیا و آثار در مرحله مرمت و تحقیق بوده تا اطلاعات لازم در مورد قدمت آنها حاصل شود.