سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

توسعه کشاورزی اردبیل نیازمند سرمایه‌گذاری در صنایع تبدیلی است - خبر

 

 

توسعه کشاورزی اردبیل نیازمند سرمایه‌گذاری در صنایع تبدیلی است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: استان اردبیل با داشتن 37 هزار و 501 هکتار باغات‌میوه نیازمند صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی است و تمام سعی و تلاش ما حمایت از سرمایه‌گذاران این بخش است.

توسعه کشاورزی اردبیل نیازمند سرمایه‌گذاری در صنایع تبدیلی است
عدیل سروی در جلسه بررسی مسائل و مشکلات مربوط به صنایع تبدیلی و تکمیلی اظهار داشت: صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی به عنوان مکمل چرخه تولیدات محصولات کشاورزی می باشد که تبدیل مواد خام کشاورزی مازاد بر نیاز مصرف را غیر از محصولات مرغوب کشاورزی که ارزش افزوده صادراتی بالایی دارند، برعهده دارند.
 
وی اضافه کرد: صنایع تبدیلی و تکمیلی نقش اساسی در کاهش ضایعات محصولات کشاورزی و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دارد.
 
سروی گفت: استان اردبیل، سالانه به مقدار سه میلیون و 600 هزار تن مواد خام کشاورزی اعم از دامی، باغی، زراعی، شیلاتی تولید می‌کند به همین لحاظ تعداد 217 واحد کارخانجات صنایع تبدیلی و تکمیلی موجود استان، سالانه توانایی جذب حدود 1 میلیون و 600 هزارتن از آن را دارا می‌باشد.
 
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار داشت: نزدیک 40 درصد مواد خام تولیدی بخش کشاورزی استان را می‌توان فرآوری نمود و به میزان یک میلیون و 450 هزار تن محصول فرآوری و بسته‌بندی شده تولید کرد.
 
وی افزود: توسعه صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی استان اردبیل به لحاظ داشتن تنوع اقلیمی خاص، وجود کشت و صنعت‌های مغان و پارس، دشت‌های حاصل‌خیز اردبیل، مغان و مشکین شهر، وجود سدهای یامچی، سبلان، خداآفرین و با داشتن حدود 37 هزار و 501 هکتار باغات انواع میوه، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، سروی گفت: متقاضیان احداث این‌گونه واحد‌ها می‌توانند با مراجعه اولیه به مدیریت صنایع این سازمان طرح خود را ارائه نمایند و مطمئن باشند در صورتی که طرحشان توجیه فنی و اقتصادی داشته باشد هرگونه همکاری را در ارتباط با واگذاری تسهیلات با بهره کم و همچنین مشاوره‌های لازم انجام خواهیم داد.